poniedziałek, 18 maja 2020

Św. Jan Paweł II - pamiętamy...

W tym roku przypada 100 rocznica urodzin niezwykłego człowieka w dziejach Polski i świata -                     Jana Pawła II, ukochanego przez wielu Ojca Świętego, Papieża Polaka. Jego życie i pontyfikat zmieniły losy wielu ludzi, a nawet narodów.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Żył w trudnych czasach. Lata II wojny światowej i powojennego komunizmu w Polsce, jak również lata posługi na stolicy Piotrowej, sprawiły, iż był świadkiem różnorodnych i najcięższych problemów całego świata. Dlatego jego słowa o miłości i miłosierdziu nie są słowami teoretyka, lecz człowieka znającego ludzkie cierpienie i ludzką nędzę.

Był pierwszym Polakiem wybranym na Tron Piotrowy. Był Papieżem niezwykłym – sprawował posługę kapłańską, przez kilkadziesiąt lat kierował Kościołem Katolickim, niestrudzenie pielgrzymował po świecie, apelował o pokój. Był nie tylko osobą duchowną, autorytetem moralnym, lecz również pisarzem. Od najmłodszych lat interesował się teatrem i literaturą. Podczas swego pontyfikatu pisał prywatne, bardzo osobiste książki i udostępniał je szerokiej publiczności. Opublikował kilka dramatów, zbiory poezji, rozważania, myśli i opracowania filozoficzne.
Niektóre z nich to: „Pamięć i tożsamość”, „Wstańcie! Chodźmy!”, „Tryptyk Rzymski”, „Autobiografia”, „Dar i Tajemnica”, „Przekroczyć próg nadziei”, „Myśląc ojczyzna”, „Rozważania o śmierci” czy „Brat naszego Boga”. Warto do nich sięgnąć, bowiem znajdują się w nich nauki i przesłania ponadczasowe, a niektóre z nich doczekały się nawet ekranizacji filmowych lub form teatralnych.

Jan Paweł II, nasz wielki rodak, spełnił swoje posłannictwo niosąc słowa Ewangelii na cały świat, dając ludziom nadzieję, wiarę i świadectwo miłości do ludzi. Był wielkim patriotą, człowiekiem pokoju, pojednania i głębokiej wiary. Jego dziedzictwo duchowe, przesłanie i nauczanie pozostanie z nami na zawsze. Uczmy się czerpać z tego bogactwa, niosącego ze sobą wartości uniwersalne i jakże dziś aktualne.

11 czerwca 1999 roku, podczas poświęcenia Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Papież wygłosił przemówienie, którego fragment zawiera dzisiejsza grafika.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz